parafianidzica@wp.pl
13-100 Nidzica
ul. Żwirowa 4
tel/fax  0896252605

nr konta parafialnego:
91 8834 0009 2001 0000 0446 0001

 

 
Start arrow Kancelaria arrow Namaszczenie chorych
Namaszczenie chorych PDF Drukuj Email
Wpisał: Piotr Rakoczy   
28.06.2006.

 Zgodnie z duchem Listu św. Jakuba i praktyką pierwotnego Kościoła,  sakramentu namaszczenia chorych należy udzielać wiernym, którzy są słabi i z powodu choroby lub starości znajdują się w niebezpieczeństwie śmierci. Przy ocenie stanu choroby należy kierować się zwykłą roztropnością, a niekiedy opinią lekarza. W świetle przepisów liturgicznych sakramentu namaszczenia chorych można udzielić:

- chorym przed operacją chirurgiczną, jeśli przyczyną operacji jest niebezpieczna choroba;

- osobom w podeszłym wieku, których siły opuszczają, można udzielić namaszczenia chorych również wtedy, gdy nie zagraża im niebezpieczna choroba;

- dzieciom również należy udzielić namaszczenia chorych, jeżeli osiągnęły taki poziom umysłowy, że ten sakrament może im przynieść pokrzepienie;

- chorym, którzy stracili przytomność lub używanie rozumu, można udzielić sakramentu jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że jako wierzący prosiliby o to, gdyby byli przytomni. Wynika stąd, że w zwyczajnej sytuacji ksiądz może udzielić sakramentu tylko wtedy, gdy zna tę osobę, która jest już nieprzytomna, lub ktoś w sposób odpowiedzialny mógłby zaświadczyć, że jest to osoba ochrzczona, praktykująca i na pewno pragnęłaby przyjąć sakramenty Kościoła w niebezpieczeństwie śmierci. Jeśli warunki te nie mogą być spełnione, nie udziela się żadnych sakramentów, gdyż te są tylko dla tych, którzy przyjęli chrzest, posiadają wiarę i rozumnie o nie proszą;

- nigdy nie udziela się żadnego sakramentu umarłym. Ksiądz wezwany do chorego, który już umarł, modli się za zmarłego, aby Bóg uwolnił go od grzechów i przyjął do swego Królestwa, namaszczenia natomiast nie udziela się;

- jeśli istnieje poważna i uzasadniona wątpliwość, czy chory rzeczywiście już umarł można udzielić mu sakramentu namaszczenia bez żadnego warunku.


Niestety, często pokutuje jeszcze stare określenie tego sakramentu jako ostatnie namaszczenie. Rzeczywiście, może ono być ostatnim, jeśli z różnych powodów ktoś zwleka z przyjęciem tego sakramentu (boi się że będzie musiał umierać), lub uniemożliwia się choremu wcześniejsze jego przyjęcie („bo tata się wystraszy, nie chcemy go stresować”). Należy więc podkreślić, że sakrament ten może być udzielony i przyjęty więcej niż jeden raz. Jego celem zaś jest umocnienie chorego na duszy i ciele, a nie przyśpieszenie śmierci.

Sakrament namaszczenia chorych zazwyczaj jest sprawowany w domach i w szpitalach. Chory, jeżeli jest przytomny, najpierw spowiada się, następnie przyjmuje namaszczenie olejem chorych, a na końcu Komunię Świętą.

Przed przyjściem kapłana należy przygotować: stół nakryty białym obrusem, krzyż, świecę, wodę święconą, kropidło, nieco waty (którą później należy spalić) oraz wodę do popicia Hostii.

Zmieniony ( 28.06.2006. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
(C) 2006-2018 Parafia Błogosławionej Bolesławy Lament w Nidzicy