parafianidzica@wp.pl
13-100 Nidzica
ul. Żwirowa 4
tel/fax  0896252605

nr konta parafialnego:
91 8834 0009 2001 0000 0446 0001

 

 
Start arrow Parafialna Caritas arrow Bp Jacek Jezierski o działalności Caritas
Bp Jacek Jezierski o działalności Caritas PDF Drukuj Email
Wpisał: Piotr Rakoczy   
29.06.2006.

Prawie 60 mln zł przeznaczyła w ub. roku Caritas Polska na pomoc potrzebującym. Podsumowanie ubiegłorocznej działalności tej organizacji w kraju i zagranicą było tematem wystąpienia przewodniczącego Komisji Charytatywnej Episkopatu bp. Jacka Jezierskiego podczas zakończonych 9 marca obrad 335. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Jacek Jezierski przedstawił nowy program całorocznej pomocy żywnościowej, realizowany przez Caritas Polska w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej dla najuboższej ludności Unii Europejskiej (PEAD). Przy wsparciu PEAD Caritas w Polsce rozprowadziła 870 TIR-ów z żywnością docierając do 1 600 000 osób. Biskup zaznaczył, że program w 2006 r. będzie kontynuowany i rozszerzony.

Zaprezentował też nową inicjatywę pomocy dla dzieci - Ogólnopolski Program "Skrzydła" działający od września 2005 r. Jego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży wymagającym materialnego wsparcia. W ciągu 6 miesięcy zgłosiło się już ponad 1500 ofiarodawców, którzy zadeklarowali regularną i długoterminową pomoc 772 dzieciom w całej Polsce. Od września 2005 r. działają też Biura Aktywizacji Bezrobotnych finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Biskup omówił również znane od lat inicjatywy Caritas, jak kampania społeczna „Kromka Chleba" dla ubogich i bezdomnych, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, pomoc w okresie przedświątecznym i Wakacyjną Akcję Caritas. Wspomniał też o akcjach pomocy ofiarom klęsk żywiołowych oraz katastrof - ofiarom tsunami w Azji i trzęsienia ziemi w Pakistanie.

Bp Jacek Jezierski przytoczył opinie ekspertów na temat postępującego zubożenia polskiego społeczeństwa. Już 12 proc. czyli 5 mln. Polaków żyje na granicy ubóstwa, w minimalnych warunkach egzystencji. Biskup podkreślił, że największe wyzwania stojące obecnie przed Caritas to tworzenie sprawnych zespołów lokalnych i parafialnych, takich, które mają rozeznanie w terenie i mogą dotrzeć do wszystkich potrzebujących. To zadanie dla całego Kościoła. Wymaga zarówno zaangażowania świeckich, opieki duszpasterskiej ze strony proboszczów, jak i stworzenia odpowiednich struktur na poziomie diecezji, umożliwiających dokształcanie wolontariuszy i formację.

Caritas Polska to organizacja odpowiedzialna za pomoc zagraniczną i wspierająca pracę niezależnych ośrodków Caritas w poszczególnych diecezjach. W sumie środki przeznaczone na pomoc potrzebującym przez Caritas Polska i 44 Caritas diecezjalne wyniosły ok. 200 mln. zł

 
« poprzedni artykuł
(C) 2006-2018 Parafia Błogosławionej Bolesławy Lament w Nidzicy