Poświęcenie Krzyża w Waszulkach PDF Drukuj Email
09.09.2006.

Poświęcenie Krzyża w Waszulkach

W sobotę  9 września w Waszulkach  miała miejsce ważna uroczystość - poświęcenie odnowionego Krzyża przy drożnego. Poświęcenia, przy udziale mieszkańców Waszulk i koloni Waszulki dokonał Proboszcz Parafii ks. kanonik Adam Turek.

Poprzedni Krzyż był już zniszczony i wymagał odnowienia. Jednak mieszkańcy postanowili zmienić Jego wygląd. Zrobiono nowy Krzyż metalowy, pozostała jednak figurka Matki Bożej w drewnianej kapliczce. Mieszkańcy zrobili również nowe ogrodzenie Krzyża - metalowe oraz wyłożyli podłoże kostką brukową.

W wielu regionach Polski Krzyż przy drożny, szczególnie we wsiach i małych miejscowościach pełnił bardzo ważną funkcję i pełni ją aż do dzisiaj. Otóż przy Krzyżu ludzie gromadzili się na tradycyjnych „majówkach”, w październiku na „różaniec” oraz czasami w listopadzie na modlitwę za zmarłych; przy Krzyżu żegnali i do Krzyża odprowadzali zmarłych sąsiadów. Tak więc Krzyż oprócz tego, że jest dla nas Znakiem Zbawienia i zwycięstwa nad piekłem, śmiercią i szatanem, to również posiada wielką rolę społeczną, jednoczącą mieszkańców.

Zmieniony ( 12.09.2006. )

25 Maja 2017
Epifan, Grzegorz,