parafianidzica@wp.pl
13-100 Nidzica
ul. Żwirowa 4
tel/fax  0896252605

nr konta parafialnego:
91 8834 0009 2001 0000 0446 0001

 

 

Start
Poświęcenie Krzyża w Waszulkach PDF Drukuj Email
Wpisał: ks. Adam Turek   
09.09.2006.

   Poświęcenie Krzyża w Waszulkach

              W sobotę  9 września w Waszulkach  miała miejsce ważna uroczystość - poświęcenie odnowionego Krzyża przy drożnego. Poświęcenia, przy udziale mieszkańców Waszulk i koloni Waszulki dokonał Proboszcz Parafii ks. kanonik Adam Turek.

Poprzedni Krzyż był już zniszczony i wymagał odnowienia. Jednak mieszkańcy postanowili zmienić Jego wygląd. Zrobiono nowy Krzyż metalowy, pozostała jednak figurka Matki Bożej w drewnianej kapliczce. Mieszkańcy zrobili również nowe ogrodzenie Krzyża - metalowe oraz wyłożyli podłoże kostką brukową.

            W wielu regionach Polski Krzyż przy drożny, szczególnie we wsiach i małych miejscowościach pełnił bardzo ważną funkcję i pełni ją aż do dzisiaj. Otóż przy Krzyżu ludzie gromadzili się na tradycyjnych „majówkach”, w październiku na „różaniec” oraz czasami w listopadzie na modlitwę za zmarłych; przy Krzyżu żegnali i do Krzyża odprowadzali zmarłych sąsiadów. Tak więc Krzyż oprócz tego, że jest dla nas Znakiem Zbawienia i zwycięstwa nad piekłem, śmiercią i szatanem, to również posiada wielką rolę społeczną, jednoczącą mieszkańców.

 

zobacz zdjęcia

Zmieniony ( 12.09.2006. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

20 Stycznia 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Dobiegniew, Fabian,
Sebastian
Do końca roku zostało 346 dni.

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Statystyka

Użytkownicy: 768
Nowości: 295
Linki: 7
(C) 2006-2019 Parafia Błogosławionej Bolesławy Lament w Nidzicy