parafianidzica@wp.pl
13-100 Nidzica
ul. Żwirowa 4
tel/fax  0896252605

nr konta parafialnego:
91 8834 0009 2001 0000 0446 0001

 

 
Start arrow Różaniec rodzica - NOWE arrow pytania i odp. Różaniec Rodziców
pytania i odp. Różaniec Rodziców PDF Drukuj Email
Wpisał: ks. Adam Turek   
03.04.2011.
pytania i odpowiedzi:
 
*Dopóki nie zbierzemy 20 osób, to czy wtedy te kilka osób, które już będą w róży, są zobowiązane do odmawiania więcej niż 1 dziesiątek różańca dziennie, tak żeby cały różaniec był odmówiony każdego dnia?
Nie  - odmawiamy tylko swoje tajemnice, a Bóg działa! Róża powstanie szybko. Wystarczy się modlić i mówić swoim znajomym o takiej formie modlitwy.
 

*Ja już należę do jednej róży w naszej parafii, w której modlimy się w intencjach ogłaszanych nam przez księdza zawsze w pierwszą sobotę miesiąca. Czy w takim razie mogę należeć jednocześnie do drugiej róży?
Oczywiście TAK – to oczywiście niczemu nie przeszkadza - owszem prowadzi do rozwoju tej modlitwy i życia duchowego, do głębszego zrozumienia istoty różańca.

*Czy można jedną dziesiątkę w róży odmawiać w intencji dwojga i większej liczby dzieci
Oczywiście że tak. Odmawiamy dziesiątkę różańca za wszystkie swoje dzieci (kto ma dwoje wymienia tą dwójkę, kto ma pięcioro ten całą piątkę), w tą modlitwę włączone są również dzieci chrzestne, i te z duchowej adopcji – ale już bez wymieniania ich imion. Automatycznie włączone są również synowe i zięciowie – wszak mąż i żona to jedno!

*Czy jeśli nie odmówię jakiejś tajemnicy będąc w róży dopuszczam się grzechu?
Nie - to nie jest grzech, tylko jakby zaniechanie pewnych łask, dobra jakie mogliśmy uzyskać a nie uzyskaliśmy. Nie jest to nic specjalnie nagannego, kiedy zdarzy się wyjątkowo. Gdyby jednak było wyrazem lekceważenia podejmowanych obowiązków czy wręcz cynicznym wykorzystywaniem faktu, iż inni się modlą za moje dzieci to ja sobie odpuszczę, to stanowi już wyraźny problem.

*Czy należy mówić dzieciom o tym fakcie modlitwy za nie?
Absolutnie TAK, dzieci widząc modlących się rodziców w naturalny sposób włączają się w taką modlitwę, mają też świadomość skąd płynie dla nich dobro, dzieci zaczynają rozumieć również że rodzice mają swoje słabości i problemy, że się z nimi borykają, ale pomocy szukają w Bogu.

*Koleżanka, którą dziś zachęciłam do włączenia się do naszej modlitwy różańcowej rodziców za dzieci pyta, czy mogłaby zaproponować ją swojej koleżance, która nie chodzi regularnie do kościoła, nie korzysta z sakramentów. Jest nadzieja, że jeśli by jej znajoma zechciała modlić się na różańcu w intencji swoich dzieci, z którymi ma sporo problemów, może byłby to dla niej samej początek powrotu do Kościoła. Co mam jej poradzić?
Absolutnie ZACHĘCAĆ DO MODLITWY!   Dokładnie tak, ludzie mogą mieć swoje życie pokręcone - ale chcieliby oszczędzić tego dzieciom, dla dzieci zdobędą się na ten wysiłek modlitwy! A Bóg ich wtedy nie zostawi. W końcu Matka Boża ma również tytuł "Ucieczka Grzesznych". Oczywiście powinno się dążyć do tego aby osoby się nawracały - ale trzeba też pozwolić Bogu działać. Jeśli ktoś się zdobędzie na modlitwę różańcową to już jest wielka łaska u Boga.

*Czy mogę modlić się za dzieci bliskie memu sercu, siostrzeńców czy bratanice oraz za chrześniaków w tej właśnie formie modlitwy?
Te dzieci które są chrzestne są włączone automatycznie do tej modlitwy. W tej modlitwie chodzi o przecięcie jakichś negatywnych wpływów duchowych czy temu podobnych rzeczy na linii rodzic  - dziecko.  Jeśli masz dzieci bliskie sercu  - wówczas trzeba dać im szansę aby, ich właśni rodzice zaczęli się za nich modlić. Po prostu warto się przełamać i po wsparciu modlitewnym zaproponować braciom czy siostrom modlitwę za ich dzieci!
       Z naszej praktyki widzimy że Łaska płynie w tej modlitwie jakby z trzech źródeł:
- sama modlitwa i wszystkie obietnice Boże o Różańcu.
- własne nawracanie się i zerwanie z grzechem /grzechami

- szerzenie tej modlitwy - czyli faktycznie ewangelizacja.
Zatem odwagi!

*Ja modlę się za swoje dzieci, często, można powiedzieć że codziennie, w czym proponowana przez was modlitwa jest "lepsza" czy koniecznie trzeba się tylko taką modlitwą modlić, czy nie może być inna?

Nie chcemy nikogo na siłę namawiać do Różańca Rodziców, i nie oceniamy wartości żadnej modlitwy. Ta inicjatywa powstała z potrzeby serca i zaowocowała wspaniałymi rezultatami w życiu naszych, omadlanych dzieci. Z praktycznych wskazań - poprzez udział w róży tworzy się wspólnota modlitwy, wytrwałość , odpowiedzialność i spokój. Rozważanie jednej tajemnicy przez cały miesiąc w kontekście miłości do dziecka powoduje czasem pogłębioną refleksję nad daną sprawą. Idea modlitwy rodziców za dzieci wsparta o sprawdzoną metodę medytacji  nad życiem Pana Jezusa i św. Rodziny w rozważaniu tajemnic różańcowych powstała z konkretnymi intencjami. Prosząc Boga aby chronił nasze dzieci przed skutkami naszych grzechów i słabości wzrastamy w pokorze, zaczynamy zdawać sobie jaśniej sprawę z tego w czym sami powinniśmy wzrastać, i prosimy również Boga o wsparcie naszych działań w kierunku naprawy sytuacji

Jeżeli ktoś z Państwa chce się włączyć w taką modlitwę, to bardzo prosimy o wypełnienie zgłoszenia.

Chodzi o podział grupy, przekazanie modlitwy i tekstu rozważań oraz wyznaczenie poszczególnych tajemnic.

 

 
następny artykuł »
(C) 2006-2018 Parafia Błogosławionej Bolesławy Lament w Nidzicy