Start arrow Kancelaria arrow Zgłoszenie chrztu dziecka
Zgłoszenie chrztu dziecka PDF Drukuj Email
Wpisał: Piotr Rakoczy
28.06.2006.

Sakrament chrztu  w parafii udzielany jest najczęściej w drugą lub trzecią niedzielę miesiąca, podczas Mszy św. o godz. 10.00.

Zamiar chrztu dziecka zgłaszają rodzice lub prawni opiekunowie przynajmniej z dwu tygodniowym wyprzedzeniem.

Spisanie danych dotyczących chrztu dokonuje się w kancelarii na podstawie aktu urodzenia dziecka  wydanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Rodzice dziecka przedstawiają świadectwo ślubu kościelnego, jeżeli był zawarty poza parafią. Należy wybrać dwoje chrzestnych. Kandydat na chrzestnego powinien mieć ukończone 16 lat, a także  być praktykującym katolikiem, bierzmowanym, po ślubie kościelnym, uczestniczący regularnie we Mszy świętej, często korzystający z sakramentu pokuty i komunii świętej.
Osoby pochodzące spoza parafii  dostarczają stosowne zaświadczenie od swojego duszpasterza.

Chrzestnym nie może być osoba, która podlega kanonicznym karom (np. żyje bez ślubu kościelnego).

Chrzestnym nie może być również ojciec lub matka dziecka.

Przygotowanie do chrztu rodziców i chrzestnych odbywa się w ustalonym terminie.

Zmieniony ( 12.07.2006. )